خانه / دانستنی های قبل از ازدواج / چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم؟
      

چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم؟

آیا میتوان در تصمیمات خود مصمم بود؟

چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم - قلقلی خان

چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم؟؟؟؟؟؟

هرچند روز یک بار به فروشگاه های لباس بروید، خواهید دید که بسیاری از لباس هایی که مورد علاقه تان است سایز شما نیست ، آن ها را پرو کنید تا حس بدی داشته باشید.
ه خبرنگاران،هر تغییر مثبت، جدی و پایداری به یک اراده و خواستن بسیار قوی و محکم نیاز دارد. علت این که ما برای تغییر رفتارمان، به طور جدی دست به کار نمی شویم یا این که تصمیم ها و برنامه هایمان را نیمه کاره رها می کنیم این است که هنوز آن اراده وخواستن قوی و محکم در ما شکل نگرفته است.

تنها راه ایجاد انگیزه های قوی و اراده های فولادین برای تغییر، بهره بردن از تکنیک لذت و رنج است.

باید ذهن تان از رنج ها و خسارت های ناشی از رفتارهای اشتباه تان پر باشد. این رنج فراوان، نقطۀ عطف زندگی تمام کسانی است که یک باره به خود آمده اند و تغییر کرده اند. مشکل این جاست که ما غالباً قبل از شکل گیری این رنج و ایجاد انگیزۀ قوی، شروع به برنامه ریزی می کنیم و تصمیم می گیریم که آن را عملی کنیم.

یکی از مهم ترین مثال ها برای باز کردن این مطلب، داستان تلاش برای کاهش وزن است. عمدۀ  کسانی که چاق هستند و افزایش وزن دارند بارها و بارها تصمیم گرفته اند که با رعایت یک رژیم غذایی و یا انجام حرکات و فعالیت های ورزشی وزن خود را کم کنند. اما یا پیوسته این تصمیم را به تعویق انداخته اند و یا این که پس از مدتی آن را رها کرده اند.

در واقع این افراد قبل از آن که انگیزۀ تغییرشان به اوج برسد شروع به اجرای برنامه های کاهش وزن کرده اند. در حالی که تا این افراد به آستانۀ رنج نرسند اتفاق چشمگیر مثبتی رخ نمی دهد.

باید اطمینان داشت که اگر کسی رژیم غذایی اش را رعایت نمی کند و به آن پایبند نیست به این خاطر است که هنوز از اضافه وزنش به ستوه نیامده است.

برای هر تغییری ما باید کوشش کنیم که به هر شکلی( ذهنی و رفتاری) به آستانۀ رنجی برسیم که لازمۀ یک تغییر و تحول جدی و پایدار است؛

به عنوان نمونه اگر شما فردی هستید که مبتلا به چاقی است می توانید برای رسیدن به این آستانۀ رنج چنین رفتار کنید:

۱) پیوسته در طول روز به بیماری های ناشی از اضافه وزن و چاقی بیندیشید،  به مشکلات زانو، کمر، چربی خون، کبد چرب، سکته های قلبی و حتی به مرگ فکر کنید.سری به بیمارستان ها بزنید، با پزشکان صحبت کنید و درباره عوارض ویرانگر چاقی بخوانید.

۲) هرچند روز یک بار به فروشگاه های لباس بروید، خواهید دید که بسیاری از لباس هایی که مورد علاقه تان است سایز شما نیست ، آن ها را پرو کنید تا حس بدی داشته باشید.

۳) به جای این که لباس های گشادی بپوشید تا اضافه وزن تان را پنهان کند اتفاقاً  سعی کنید هر طور هست لباس های قدیمی تان را بپوشید. آن ها را به تن کنید تا نتوانید درست و حسابی تحرک داشته باشید.

۴) با همان لباس ها به میهمانی بروید تا دیگران متوجه چاقی شما بشوند و به شما مستقیم یا با کنایه بگویند که چقدر بدهیکل شده اید.

۵) با دوستان خوش اندامتان به استخر بروید در این شرایط اضافه وزن تان که با ترفندهای خود پنهان کرده بودید آشکار می شود.

۶) سعی کنید با جمعی ورزش و فعالیت کنید،  از پله ها بالا بروید و … خواهید دید که چگونه مثل افراد سالمند نفس نفس می زنید و به هِن و هِن می افتید. البته در نقطۀ مقابل باید مراقب باشید از هر شرایطی که برایتان خوردن را لذت بخش می کند نیز فاصله بگیرید.

مثلاً تا حد امکان خودتان برای خرید به فروشگاه ها نروید،  از خریدن تنقلات و آنچه صرفاً به دلیل خوشمزگی خورده می شود اجتناب و سعی کنید چندان غذایتان را خوشمزه نسازید.

دقت کنید که این ها صرفاً یک مثال برای تغییر وزن بود. شما باید دقیقاً همین کار یعنی تکنیک رسیدن به آستانۀ رنج را برای هر تغییر رفتاری که مدنظرتان است انجام دهید. خواهید دید که انگیزه تان را برای تحول و اراده تان را برای تغییر بسیار بالا می برد.

 

چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم – چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم – چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم – چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم – چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم – چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم – چگونه در تصمیمات خود مصمم باشیم –

      

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار