خانه / دانستنی های جنسی / همه چیز در رابطه با تخمک گذاری
      

همه چیز در رابطه با تخمک گذاری

در مورد تخمک گذاری چه چیزهایی را باید بدانیم؟

همه چیز در رابطه با تخمک گذاری - قلقلی خان

برای این که بخواهیم یک نوزاد به دنیا بیاد، تخمک گذاری امری ضروریست. تخمک گذاری در سیکل ماهانه و در یک لحظه بسیار دقیق صورت انجام می شود. اما شما چه چیزهایی را درباره تخمک گذاری می‌دانید؟ با اطلاعاتی که در ادامه مطلب می خونید بیشتر جزئیات تخمک گذاری را متوجه خواهید شد.

 

تست تخمک گذاری بر پایۀ میزان برخی هورمون ها قرار دارد.

به طور کلی این تست ها هورمون لوتنینیزانت را، که جزء ویژگی های نیمۀ دوم سیکل ماهانه است، مشخص می‌کنند. برخی میزان هورمون استروژن را تعیین می‌کنند. به این ترتیب مناسب ترین روزها از لحاظ قدرت باروری مشخص می‌شوند.

 

اتوتست های تخمک گذاری بر روی ادرار انجام می‌شوند.

این تست ها که در داروخانه ها به فروش می‌رسند و در خانه قابل اجرا هستند بر روی ادرار انجام می‌گیرند، بهتر است که این آزمایش بر روی ادرار صبحگاهی انجام گیرد زیرا ادرار در این مقطع زمانی غلیظ تر است و امکان تشخیص زودرس را فراهم می‌سازد.
تست های آزمایشگاهی بر روی خون فرد انجام می‌شوند.

 

تخمک گذاری به واسطۀ افزایش دمای بدن خود را نشان می‌دهد.

بعد از تخمک گذاری، دمای بدن کمی افزایش می‌یابد، چیزی حدود ۰٫۵ درجه سانتیگراد. با اندازه گیری هر روزۀ دمای بدن و تهیۀ یک نمودار دمایی، می‌توان تاریخ تخمک گذاری را تعیین کرد و به این واسطه بهترین دورۀ باروری را تشخیص داد

 

غلظت مخاط می‌تواند نشان دهندۀ بهترین دوره از لحاظ قدرت باروری باشد.

در نزدیکی دورۀ تخمک گذاری، غلظت مخاط تغییر می‌کند. در این زمان مخاط رشته دار و لیز می‌شوند، کمی شبیه به سفیدۀ تخم مرغ.

 

دورۀ زندگی اسپرماتوزوئیدها در بدن یک زن

اسپرماتوزوئیدها تا ۶ روز می‌توانند زنده بمانند، که این موضوع می‌تواند شانس برخورد آنها با تخمک را افزایش دهد

 

طول عمر یک تخمک حدود ۴۸ ساعت است

تخمک حدود ۴۸ ساعت برای برخورد با یک اسپرماتوزوئید در دسترس است. به همین علت است که اگر روز قبل از تخمک گذاری، رابطه جنسی برقرار شود، شانس باردار شدن بیشتر از خود روز تخمک گذاری است.

 

دوره فولیکولر و فاز لوتئال

تخمک گذاری یکی از سه فاز سیکل زنانه است. تخمک گذاری قبل از دورۀ فولیکولر (آماده سازی یک تخمک) است و بعد از آن دورۀ لوتئال (تغلیظ مخاط جداره رحم به منظور دریافت کردن تخمک) فرامی‌رسد.

 

تخمک گذاری با یک علامت مغزی آغاز می‌شود.

این مغز است که تخمک گذاری را به واسطۀ هورمون هایی که توسط هیپوتالاموس و هیپوفیر، دو غدۀ کوچک واقع در مغز، به راه می‌اندازد.

 

تاریخ تخمک گذاری از لحاظ تئوری

دورۀ باروری از لحاظ تئوری بین دهمین و هفدهمین روز بعد از شروع سیکل ماهانه قرار دارد. اما این عدد بسیار تئوریک است و در هر زنی نسبت به زنی دیگر، می‌تواند تفاوت بسیار زیادی داشته باشد.

 

سیکل های بدون تخمک گذاری، پدیده های بسیار رایجی نیستند.

اگر چه این وضعیت در ابتدا و انتهای زندگی جنسی (بلوغ و دورۀ پیش یائسگی) رایج است، اما به طور کلی بروز سیکل های بدون تخمک گذاری، بسیار نادر است. در صورت تکرار این وضعیت، باید به پزشک مراجعه شود.

 

منبع : گروه سلامت سیمرغ

      

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار