خانه / بهداشت بانوان / نحوه نمونه برداری تومور سینه زنان
      

نحوه نمونه برداری تومور سینه زنان

نمونه برداری تومور سینه زنان چگونه انجام می شود؟

نحوه نمونه برداری تومور سینه زنان - قلقلی خان

نمونه برداری تومور سینه به چه صورت است؟
دقیق ترین روشی که برای تشخیص تومور سینه وجود دارد، نمونه برداری (بیوپسی) میباشد كه مقداری از نسوج غیر طبیعی را برداشته و آن را برای بررسی به پاتولوژی میفرستند.
در بخش پاتولوژی این نسوج به طریقه خاصی رنگ آمیزی شده و توسط کسی که متخصص این رشته است در زیر میكروسكوپ بررسی خواهند شد.

 

نمونه برداری تومور سینه به چند روش قابل انجام است :
۱- نمونه برداری با عمل جراحی: در اغلب موارد با خارج كردن تمام توده همراه است و  توده‌ای كه برداشته می شود جهت بررسی به بخش پاتولوژی ارسال می گردد، اما اگر توده خیلی بزرگ باشد فقط قسمتی  از آن برداشته شده و جهت بررسی فرستاده می شود تا در مرحله‏ی بعد و در صورت لزوم عمل قطعی انجام شود.
۲- نمونه برداری با سوزن ظریف: در این روش با بی حسی موضعی و با استفاده از یك سرنگ معمولی چند سلول از داخل توده برداشته شده و برروی یك قطعه شیشه (لام پاتولوژی) گذاشته می شود و برای متخصص پاتولوژی ارسال می گردد، در این روش چون فقط سلول ها بررسی می شوند، تشخیص بسیار حساس و مشكل است و گاهی برای تأیید نتیجه، نیاز به نمونه برداری با روش دیگر نیز هست.
۳- نمونه برداری با سوزن كلفت: این روش نیز با بی حسی موضعی قابل انجام است و با استفاده از یک سوزن کلفت (تقریباً به اندازه یک میل بافتنی) مقدار كمی از توده را  تراشیده و جهت پاتولوژی ارسال می كنند.
۴- نمونه برداری زیر دستگاه ماموگرافی:  توده هایی كه خیلی كوچك هستند و فقط درماموگرافی دیده می شوند، اگر مشكوك باشند، زیر دستگاه ماموگرافی ( در حالت خوابیده یا نشسته) و با بی حسی موضعی نمونه برداری می شوند.

 

منبع: سیمرغ – نمونه برداری تومور سینه زنان

 

برچسب ها: نمونه برداری تومور سینه زنان – نمونه برداری از تومورهای سینه زنان – نمونه برداری از تومور – تومور سینه خانوم ها – تومورهای سینه – تومور بدخیم سینه – تومورهای سینه – نمونه برداری تومور – نمونه برداری از تومور سینه

      

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار