خانه / دانستنی های بعد از ازدواج / نحوه فعالیت جنسی بیماران قلبی
      

نحوه فعالیت جنسی بیماران قلبی

فعالیت جنسی بیماران قلبی باید به چه صورتی باشد؟

امروزه فعالیت جنسی بیماران قلبی در بین افراد مبتلا به بیماری های قلبی به یکی از بحث بر انگیز ترین مطالب بین بیماران و البته جامعه پزشکی تبدیل شده است . در واقع زمان شروع و از سرگیری فعالیت جنسی در کسانی که دچار حمله حاد قلبی هستند از بزرگترین ابهامات دنیای پزشکی و بیماران می باشد.

از سویی دیگر مسئله ناتوانی جنسی و ارتباط آن با انواع بیماری های قلبی قابل تامل می باشد. مسئله ترس از شروع یک فعالیت جنسی و عواقب احتمالی آن برای بیماران قلبی واقعا این افراد را دچار سردرگمی و نگرانی کرده است.

 

نحوه فعالیت جنسی در بیماران قلبی - قلقلی خان

به طور کلی بیماران قلبی‌عروقی از نظر ارایه یک راهکار علمی برای شروع فعالیت جنسی به سه دسته با ریسک پایین، متوسط و بالا تقسیم می‌شوند. خوشبختانه بیشتر بیماران جزو گروه اول بوده و با ایمنی بالا می‌توانند به شروع فعالیت جنسی ترغیب شوند و یا درمان‌های دارویی لازم را برای ناتوانی جنسی دریافت نمایند.

در هر سه دسته این بیماران احتمال بروز عوارض خطرناک در حین فعالیت جنسی پایین‌تر از میزانی است که بیماران یا سایر پزشکان تصور می‌کنند. در برخی بررسی‌ها فقط در ۱۹ درصد از بیماران مبتلا به سکته قلبی، فعالیت جنسی به عنوان عامل برای شروع سکته قلبی موثر بوده است. در ضمن بررسی‌ها نشان داده است که ارایه مشاوره‌های لازم در مورد فعالیت جنسی به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای در بهبود عملکرد جنسی بیماران تاثیر گذاشته و دریافت اطلاعات کافی در خصوص شروع دوباره فعالیت جنسی از نگرانی‌های بیماران در دوره پس از سکته قلبی کاسته است.

از آنجایی که فعالیت جنسی یک نیاز برای افراد و راهی جهت رهایی از استرس‌های روانی و کاهش احساس تنهایی است اما بیماران قلبی، اغلب این فعالیت را برای سلامتی خود تهدیدکننده می‌دانند و از شرکت در این فعالیت پرهیز می‌کنند. به دلیل اهمیت ارتباط جنسی به عنوان یک عامل ایجاد و حفظ ارتباط صمیمانه در زندگی زناشویی، بیماران می‌توانند تحت مشاوره با یک متخصص قلب و دریافت آموزش‌ها و تکنیک‌های لازم مثل نزدیکی بعد از یک دوره استراحت (هنگام صبح یا یک و نیم ساعت پس از صرف غذا)، استفاده از داروی نیتروگلیسیرین به عنوان پیشگیری و یا وضعیتی که هر دو طرف در حالت راحت باشند، به فعالیت جنسی خود ادامه دهند. علایمی که در صورت بروز آنها در طی یا پس از مقاربت، نیاز به اطلاع دادن به پزشک دارد عبارت‌اند از:

تنگی‌نفس یا افزایش ضربان قلب برای ۱۵ دقیقه پس از مقاربت، خستگی بیش از حد، درد قفسه سینه و بی‌خوابی پس از مقاربت. در مورد داروها نیز می‌توان با متخصص قلب مربوطه مشورت نمود تا داروهایی تجویز شود که حتی‌الامکان، عارضه ثانوی جنسی کمتری داشته باشند.

 

      

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار