خانه / بارداری و زایمان / قهوه و زیان های آن برای زنان باردار
      

قهوه و زیان های آن برای زنان باردار

زيان‌های قهوه برای مادران باردار

زيان‌های قهوه برای مادران باردار - قلقلی خان

اين روزها مطالعات زيادی در مورد فوايد و زيان‌های احتمالی قهوه و نوشيدنی های کافئين‌دار انجام مي‌ شود که به نظر می ‌رسدبا توجه به شيوع اخير مصرف اين نوع نوشيدنی ها، لازم است مردم کشور ما هم به نتايج آنها توجه داشته باشند. يکی از تازه‌ترين اين مطالعات در مورد نقش کافئين در بالا بردن احتمال سقط جنين است…

طي مطالعه‌ای که در مرکز مطالعات کايسر در آمريکا انجام شده، مشخص شده مصرف بيش از ۲۰۰ ميلی ‌گرم کافئين در روز، در ماه‌های اول بارداری، می ‌تواند احتمال سقط جنين را افزايش دهد.

اين مطالعه تنها به نقش قهوه اشاره ندارد، بلکه ميزان کافئين مصرفي روزانه را مورد بررسی قرار داده است. کافئين می تواند در نوشيدنی های مختلف وجود داشته باشد، از جمله در چای، نوشابه‌های کولادار ، نوشابه‌های موسوم به ” نوشابه های انرژی ‌زا” و همچنين شکلات.

بنابراين نتايج اين بررسی، بايد در مورد همه اين نوشيدنی ها و خوراکي‌ها، تعميم داده شود. هم ‌اکنون مراکز ارائه استانداردهای غذايی، مانند اداره استاندارد تغذيه‌ای انگلستان، ميزان کافئين مجاز مصرفي براي زنان باردار را، ۳۰۰ ميلی گرم اعلام کرده‌اند و تصريح شده که مقادير کمتر از اين برای زنان باردار هيچگونه خطری ندارد. اين ميزان کافئين تقريباً معادل ۴ فنجان متوسط قهوه معمولی است.

از آنجا که احتمال سقط جنين، به خصوص در ماه‌های اول، بسيار زياد است، به همه زنان باردار توصيه می شود در اين دوره تا آنجا که ممکن است از مصرف نوشيدنی های کافئين دار مثل قهوه اجتناب کنند.

 

در مطالعه جديد مقادير کمتر هم خطرناک توصيف شده، چنانکه مجريان آن مي‌ گويند مطالعاتشان نشان داده احتمال سقط جنين در بين زنانی که تا هفته بيستم بارداري، ۲۰۰ ميلي ‌گرم کافئين دريافت مي ‌کردند، ۱۵ درصد بود، در حالی که اين رقم در بين سايرين، ۱۲ درصد بود و با افزايش ميزان کافئين دريافتی، احتمال سقط جنين نيز تا ۲۵ درصد بيشتر می شد.

بر اساس مطالعات گوناگونی که پيش از اين انجام شده بود، مشخص شده که کافئين از جفت عبور مي ‌کند و به جنين مي ‌رسد. با اين حال اثر آن در کاهش رشد جنين هنوز اثبات نشده و حتي در برخی مطالعات رد شده بود، به عنوان مثال، مطالعه‌ای که سال ۲۰۰۳ در مؤسسه تحقيقاتی کارولينسکای سوئد و با همکاری دانشگاه “اوپسالا” انجام شده بود، تأثير کافئين و قهوه را بر کاهش رشد جنين رد کرده بود.

با وجود دقت و جامعيت اين مطالعه خاص، باز هم اداره استانداردهای تغذيه‌ای انگلستان اعلام کرده که قصد ندارد در محدوده مجاز مصرف کافئين برای زنان باردار تجديد نظر کند. به گفته کارشناسان اين اداره، برای تعيين استانداردهای تغذيه‌ای، بايد مطالعات متعدد صورت بگيرد تا فايده محدوديت‌های بيشتر، روشن‌تر شود.

اما همان‌طور که اشاره شد، اين مطالعه جديد، که در آخرين شماره نشريه “بيماری های زنان و زايمان آمريکا” منتشر شده، هشدارهای جدی می ‌دهد.

به گفته اين محققان، از آنجا که احتمال سقط جنين، به خصوص در ماه‌های اول، بسيار زياد است، به همه زنان باردار توصيه می شود در اين دوره تا آنجا که ممکن است از مصرف نوشيدنی های کافئين دار مثل قهوه اجتناب کنند.

 

منبع : سالم

      

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار