خانه / دانستنی های جنسی / رابطه بین بیماری قلبی و فعالیت جنسی
      

رابطه بین بیماری قلبی و فعالیت جنسی

آیا کسانی که بیماری قلبی دارند می توانند فعالیت جنسی داشته باشند؟

رابطه بین بیماری قلبی و فعالیت جنسی - قلقلی خان

یکی از مشکلاتی که بسیار بحث انگیز است و در بین کادرهای پزشکی و افراد جامعه وجود دارد این است که فعالیت جنسی در کسانی که به بیماری قلبی عروقی مبتلا هستند. زمان شروع فعالیت جنسی در بعضی از انسان ها که به حمله حاد قلبی دچار شده‌ اند، از ابهامات اساسی در اذهان پزشکان و بيماران آنهاست.

 

از یک طرف دیگر ارتباط بین کسانی که ناتوانی جنسی دارند و با انواع بیماری های قلبی که قابل طرح و بررسی می باشد. شايع‌ترين مشکل در خصوص مردانی است که تحت درمان جراحی باي‌پس عروقي قلبي، تعويض دريچه و باز کردن عروق کرونر با بالون قرار گرفته و يا دچار حمله حاد انفارکتوس قلب (MI) شده‌اند. بيشتر بيماران نگران فعاليت جنسي و يا تمايل جنسي يا ناتوانی جنسي هستند. ترس و نگرانی از ناتوانی جنسی و ترس از بروز يک حمله حاد سکته قلبي (MI) متعاقب فعالیت جنسی باعث ايجاد اضطراب در بيماران مي‌گردد و اين امر موجب خودداري آنها از فعالیت جنسی مي‌شود که می تواند عميقا کيفيت زندگی را متأثر نمايد.

 

به طور کلي بيماران قلبی عروقی از نظر ارايه يک راهکار علمي براي شروع فعالیت جنسی به سه دسته با ريسک پايين، متوسط و بالا تقسيم مي‌شوند. خوشبختانه بيشتر بيماران جزو گروه اول بوده و با ايمنی بالا می توانند به شروع فعالیت جنسی ترغيب شوند و يا درمان‌های دارويی لازم را برای ناتوانی جنسی دريافت نمايند.

در هر سه دسته اين بيماران احتمال بروز عوارض خطرناک در حين فعالیت جنسی پايين‌تر از ميزاني است که بيماران يا ساير پزشکان تصور مي‌کنند. در برخي بررسی ها فقط در ۱۹ درصد از بيماران مبتلا به سکته قلبی، فعالیت جنسی به عنوان عامل برای شروع سکته قلبی موثر بوده است. در ضمن بررسی ها نشان داده است که ارايه مشاوره‌هاي لازم در مورد فعالیت جنسی به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای در بهبود عملکرد جنسی بيماران تاثير گذاشته و دريافت اطلاعات کافی در خصوص شروع دوباره فعالیت جنسی از نگرانی های بيماران در دوره پس از سکته قلبی کاسته است.

از آنجايي که فعاليت جنسي يک نياز براي افراد و راهي جهت رهايي از استرس‌هاي رواني و کاهش احساس تنهايي است اما بيماران قلبي، اغلب اين فعاليت را براي سلامتي خود تهديدکننده مي‌دانند و از شرکت در اين فعاليت پرهيز مي‌کنند. به دليل اهميت ارتباط جنسی به عنوان يک عامل ايجاد و حفظ ارتباط صميمانه در زندگی زناشويی، بيماران می توانند تحت مشاوره با يک متخصص قلب و دريافت آموزش‌ها و تکنيک‌های لازم مثل نزديکی بعد از يک دوره استراحت (هنگام صبح يا يک و نيم ساعت پس از صرف غذا)، استفاده از داروی نيتروگليسيرين به عنوان پيشگيری و يا وضعيتی که هر دو طرف در حالت راحت باشند، به فعالیت جنسی خود ادامه دهند.

علائمی که در صورت بروز آنها در طی يا پس از مقاربت، نياز به اطلاع دادن به پزشک دارد عبارت‌اند از:

تنگی نفس يا افزايش ضربان قلب برای ۱۵ دقيقه پس از مقاربت، خستگی بيش از حد، درد قفسه سينه و بی خوابی پس از مقاربت. در مورد داروها نيز می توان با متخصص قلب مربوطه مشورت نمود تا داروهايی تجويز شود که حتی الامکان، عارضه ثانوی جنسی کمتری داشته باشند.

منبع:سلامت

      

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار