خانه / دسته‌بندی نشده / بیماری های جنسی بی قائده و نامشروع
      

بیماری های جنسی بی قائده و نامشروع

آیا با راه های انتقال بیماری های جنسی آشنایی دارید؟

یکی از ویژگی های دوران جوانی اینه که جوان تصور می کند که منحصر به فرد می باشد و تمام مشکلات و خطرات که بقیه افراد را تهدید می کند برای وی رخ نخواهد داد و وی از این مشکلات مصون و ایمن می باشد. البته کسانی که بیشتر با جوانان در ارتباط هستند و یا اینکه فرزند جوان دارند بیشتر به این مطلب واقف هستند . البته این روحیه نترس بودن و ریسک پذیری در بسیاری از موارد برای آنها مفید و سودمند هم واقع می شود و در باعث پیشرفت آنها می شود ولی متاسفانه در برخی از موارد هم مشکلات جبران ناپذیری را به بار می اورد. متاسفانه در جامعه ما امروزه سن بلوغ جنسی کاهش پیدا کرده است و کاهش اعتقادات مذهبی در بین جوانان گاها منجر می شود که جوان گرفتار روابط نامشروع جنسی شود و این در حالی است که فرد از خطرات بیماری های جنسی که ممکن است بدان ها مبتلا شود غافل می باشد.

بیماری های جنسی بی قائده و نامشروع - قلقلی خان

متاسفانه بیماری های جنسی ميان جوانان شيوع بسياری پيدا كرده و علت اين مساله هم همان ريسك پذيری بالای آنهاست. لذا در اين يادداشت سعی خواهد شد تا راههای پيشگيری از اين مشكلات آموخته شود:
بيماری های جنسی مقاربتی چگونه منتقل مي شود؟
يكي از دلايلی كه جوانان را مبتلا به بيماری های جنسی مي سازد اين است كه آنها تصور می كنند اين دسته از بيماری ها تنها از طريق يك رابطه جنسی كامل منتقل مي شود در حالي كه اين باور غلط است. برخي از اين بيماری های جنسی مانند هرپس يا تبخال تناسلی تنها از طريق تماس پوستی با مناطق آلوده نيز انتقال يافته و فرد را مبتلا می سازد.
نكته ديگر در مورد بیماری های جنسی اين است كه جوان ممكن است مبتلايان به اين بيماری از مشكل خود هيچ اطلاعی نداشته باشند. چرا كه برخي از اين بيماری ها داراي دوره نهفتگی بسيار طولاني بوده  و گاه مشاهده مي شود  كه فردی سالها مبتلا به اين بيماری است و خود اطلاعی ندارد و زماني از ابتلا خود مطلع می شود كه صاحب فرزندي معلول گشته و و پزشك تشخيص مي دهد كه اين معلوليت ناشي از اين دسته بيماری هاست.
بیماری های جنسی مقاربتی چيست؟
در ادامه برخی از بیماری های جنسی معرفی می گردد:
كلميديا: از انواع بيماری های جنسی مقاربتی است كه عامل انتقال آن نوعی باكتری است و اين بيماريی خود را به صورت عفونت ادراری(در مردان) و يا احساس درد شديد(در زنان) نشان می دهد. از بين نوجوانانی كه وارد رفتارهای پر خطر جنسی می شوند يك درصد آنان مبتلا به اين بيماری می شوند و اگر درمان نشوند تبديل به مشكلی مساله ساز می گردد.
تبخال تناسلی: از انواع ديگر بيماری های جنسی مقاربتی  است كه به صورت خراش يا جوش خود را نشان می دهد. به طور متوسط از هر ۳۵ جوانی كه داراي رفتارهای پرخطر جنسی هستند، ۱ نفر مبتلا بوده و درمان خاصی نيز ندارد.
سيفليس: از جمله انواع ديگر بیماری های جنسی است  كه قدمت بسياری داشته و حتي در دوران بقراط حكيم نيز شناسايی شده است. اين بيماری ابتدا به صورت يك جوش خود را نشان می دهد كه خودبخود بهبود می يابد و فرد تصور می كند كه درمان شده اما اين مشكل چند هفته بعد دوباره شدت گرفته و اگر درمان نشود وارد مرحله كمون(نهفتگي) شده و حتی امكان دارد به سيستم عصبی فرد آسيب جدی بزند.

فقدان درمان اين بيماری باعث تولد فرزندانی معلول می گردد.
سوزاك: نوعی ديگر ازبیماری های جنسی است كه در مردان زودتر از زنان قابل تشخيص است و اگر درمان نگردد باعث می شود فرد در آينده صاحب فرزندی معلول(نابينا) گردد.
پيشگيری و درمان
همانند ساير بيماری ها، در بيماری های جنسی مقاربتی نيز پيشگيری بهتر از درمان است. بنابراين جوانان عزيز بايد توجه داشته باشند كه نزديك رفتارهای پر خطر نشوند ودر ضمن  مهم ترين عامل در پيشگيری از اين مساله، قوت بخشيدن به اصول اخلاقی و دينی است.

تصور نكنيد با يك يا دوبار رفتار پر خطر، مبتلا به بیماری های جنسی نمي شويد بلكه گاه يك بار اشتباه كافی است تا برای هميشه اين دسته از بيماری ها گريبانگير شما و حتی نسل بعد از شما گردد.
اگر شما جوان گرامی، رفتارهای پر خطری داشته باشيد، فراموش نكنيد كه هر چه زودتر با پزشك معالج خود مشورت كرده و در زمينه مبتلا بودن يا نبودن خود اطمينان حاصل كنيد. اگر با انجام آزمايشات دقيق ابتلا شما به اين دسته از بيماری ها تاييد شد حتما برای درمان اقدام نماييد چرا كه درمان سريع و به موقع مانع از پيشرفت سريع آن می شود.
ونكته بسيار مهم ديگر در اين زمينه اين است كه بر خلاف ايدز كه تنها از طريق اعتياد(مصرف سرنگ مشترك) و يا داشتن رابطه جنسی( ارتباط خونی) و… منتقل می شود، ساير بيماری های مقاربتی می تواند از طريق هر شكل ديگر رابطه جنسی و حتی با تماس پوستی منتقل گردد.

منبع:tebyan.net

 

 

      

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار