خانه / دسته‌بندی نشده / بهبود کیفیت اسپرم در مردان جوان
      

بهبود کیفیت اسپرم در مردان جوان

کدام ماده غذایی است که می تواند باعث بهبود کیفیت اسپرم در مردان جوان شود؟

بر طبق نتایج تحقیقات ثابت شده است که مصرف روزانه ۷۵ گرم گردو ویژگی های اسپرم را در بین مردان جوان افزایش می دهد و باعث بهبود کیفیت اسپرم در مردان بین ۲۱ تا ۳۵ سال خواهد شد.

تقریبا چیزی حدود ۷۵ میلیون زوج در جهان هستند که از مشکل ناباروری رنج می برند ه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از آنها به دلیل اختلالات مردان در باروری می باشد. بر طبق یکسری از تحقیقات کیفیت اسپرم در مردان در سال های اخیر به دلیل آلودگی هوا ، رژیم غذایی نا مناسب و سبک زندگی اشتباه ، کاهش یافته است و باید به دنبال افزایش بهبود کیفیت اسپرم بود.در تحقیقاتی در دانشگاه کلیفرنیا در مورد تاثیر اسید های چرب غیر اشباع بر روی بهبود کیفیت اسپرم صورت گرفت.

تحقیقات اخیر نشان داد که مصرف روزانه 75 گرم گردو، بقا، حرکت و ویژگی های ظاهری اسپرم را در مردان 21 تا 35 ساله بهبود می بخشد. افزایش تعداد اسپرم - تقریبا 70 میلیون زوج در سراسر دنیا با مشکل ناباروری مواجهند و 30 تا 50 درصد این موارد به دلی
بهترین منابع اسیدهای چرب غیر اشباع روغن ماهی و یا مکمل های آن، دانه کتان و گردو می باشند. گردو سرشار از آلفالینولنیک اسید (ALA) بوده و یکی از بهترین منابع گیاهی اسیدهای چرب امگا- ۳ به شمار می رود.
در این مطالعه که ۱۲ هفته به طول انجامید، ۱۱۷ مرد سالم ۲۱ تا ۳۵ ساله شرکت کردند. این افراد به دو گروه تقسیم شدند. ۵۸ نفر از مغزهای گیاهی به ویژه گردو استفاده نکردند و به ۵۹ نفر دیگر روزانه ۷۵ گرم گردو داده شد. تحقیقات قبلی نشان داده بود که ۷۵ گرم گردو، مقداری است که موجب تغییر در سطح چربی های خون می شود اما معمولا تغییری در وزن افراد سالم ایجاد نمی کند.
قبل و بعد از بررسی، کیفیت اسپرم مردان با سنجش معیارهای رایج باروری آنها از جمله غلظت اسپرم، بقا، حرکت، ویژگی های ظاهری و اختلالات کروموزومی مورد مطالعه قرار گرفت. در طی ۱۲ هفته تغییر قابل توجهی در شاخص توده بدن، وزن و میزان فعالیت افراد مورد مطالعه ایجاد نشد.
در گروهی که  گردو مصرف کرده بودند، سطح اسیدهای چرب امگا- ۳ و امگا- ۶ افزایش قابل توجهی داشت و بقای اسپرم، حرکت و خصوصیات ظاهری آن بهبود یافت. در این افراد اختلالات کروموزومی کمتری نیز در اسپرم ها مشاهده شد. در گروهی که گردو مصرف نکرده بودند، هیچ تغییری ایجاد نگردید.
منبع:seemorgh.com- سیمرغ

      

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار