خانه / دسته‌بندی نشده / اطلاعاتی در مورد زگیل در آلت تناسلی
      

اطلاعاتی در مورد زگیل در آلت تناسلی

از زگیل در آلت تناسلی چه اطلاعاتی  دارید؟

زگیل در آلت تناسلی یک بیماری می باشد که با ضایعات و در اشکال و ابعاد مختلف بروز می نماید . از یک ضایعه برجسته براق ۱ الی ۲ میلی متری گرفته تا ضایعه ای بزرگ و مخملی شکل و یا با اشکال مختلف دیگر. همچنین زگیل در آلت تناسلی ممکن است در اطراف آلت تناسلی و یا در کشاله ران ها و یا اطراف مقعد بروز نماید.

اما عامل بروز زگیل در آلت تناسلی چیست؟

عامل بروز زگیل در آلت تناسلی را می توان ویروس پاپیلومای معرفی نمود که با عامل بروز زگیل در نواحی دیگر بدن متفاوت می باشد. این ویروس را می توان به دسته بندی های پر خطر و کم خطر تقسیم بندی نمود همچنین این ویروس می تواند زمینه ساز بروز سرطان بویژه در زنان باشد..

چون بهبود خودبخود زگیل ها خیلی نادر است و می تواند بعلت خارش نواحی دیگر تناسلی مبتلا کند و درمان کامل آن بویژه در صورت تعدد ضایعات مشکل است لذا به محض مشاهده موارد فوق افراد باید به پزشک مراجعه کنند و از خود درمانی و درمانهای معمول برای سایر زگیل ها جداً خودداری کنند.

اطلاعاتی در مورد زگیل در آلت تناسلی - قلقلی خان
راه انتقال زگیل در آلت تناسلی :

از آنجایی که زگیل تناسلی یک بیماری منتقله از طریق جنسی محسوب می شود، بیمار باید از نظر ایدز و هپاتیت بررسی گردد و همزمان همسر وی نیز بررسی شود و در صورت ابتلا هر دو نفر درمان شوند.ویروس از طریق استفاده از تیغ آلوده و در موارد نادری از طریق حوله ،مایو و لباس زیر آلوده انتقال پیدا می کند.
تشخیص:

در تماس یک فرد آلوده با فرد سالم احتمال ابتلا حدود ۶۰% می باشد.نکته مهم اینجاست که در برخی موارد بویژه در مردان ضایعه ی مشخص نمی توان دید و اینجاست که باید نواحی که احتمال ابتلا دارد به مدت ۵  دقیقه با اسید استیک ۳ تا ۵% آغشته شده و بعد بررسی بیشتر با بزرگنمای توسط پزشک صورت گیرد.
در بانوان معاینه کامل ژنیکولوژی و انجام پاپ اسمیر ضرورت دارد.در صورتیکه ضایعه شکل غیر معمول داشته باشد و در ضایعات نامشخص بیوپسی برای قطعی شدن تشخیص و یا رد سرطانی شدن ضایعات صورت می یابد.در زگیل های اطراف مقعد باید اندوسکوپی انتهای روده برای بررسی زگیل های داخلی نیز صورت گیرد.
نکات مهم جهت پیشگیری:
-رعایت اصول اخلاقی و پایبندی به حریم خانواده
-عدم دستکاری زگیل ها و نواحی مبتلا ،عدم استفاده از ژیلت در نواحی مبتلا و معاینه و درمان هر دو زوج می باشد.استفاده از کاندوم می تواند تا حدی خطر انتقال را کاهش دهد.
درمانها:
۱٫ استفاده از محلول پودوفیلین این کار باید صرفاً توسط پزشک صورت گیرد.استفاده توسط خود بیمار می تواند بسیار خطرناک باشد. در نواحی واژن ،در بارداری و شیرخواران مصرف آن ممنوع می باشد.
۲٫ استفاده از نیتروژن مایع به روش کرایوتراپی موثرتر از روش اول است باید به فواصل یک الی دو هفته تا بهبود ضایعات تکرار شود.روشهای جراحی ،لیزر ،الکتروکوتر ،استفاده از TCA و تزریق اینتروفرون آلفا نیز در موارد خاص کاربرد دارند.
در موارد مصرف سیگار ،الکل،استرس و نقص ایمنی بیماری سریعتر و بیشتر گسترش می یابد.درمان ضایعات درد و خارش را کم می کندو احتمال گسترش ضایعات را کم می کند.از بین بردن کامل ضایعات نیاز به حوصله و پی گیر بودن بیمار دارد.در مبتلایان بررسی منظم و دوره ای توسط پزشک و بیوپسی همه گونه ضایعه مشکوک و در بانوان پاپ اسمیر دوره ای ضرورت دارد.
منبع: پزشکان آنلاین

دکتر هما فاتحی

 

 

      

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار